Формула 1: LIQUI MOLY останува верен на „врвот на мотоспортот“ со обновување за сезоната 2023

Германскиот производител на моторни масла потпишува едногодишен договор со тркачката серија. Ова значи дека компанијата ќе ја спонзорира Формула 1® петта година по ред.

Со новиот договор, LIQUI MOLY ќе биде „официјален партнер“ на Формула 1 за сезоната 2023. Ознаките на патеката, физички и виртуелни, со брендот на германскиот производител на масло и адитиви ќе бидат изложени ширум светот на 18 од 23 трки оваа година. „Формула 1 е врв на мотоспортот во однос на меѓународниот карактер и публицитет“, коментира Гинтер Хиермаер како извршен директор на LIQUI MOLY.

LIQUI MOLY е „официјален спонзор“ во глобално популарната тркачка серија од 2019 година. За сезоната 2023, ова ќе биде надградено во „Официјален партнер“ и исто така вклучува три трки со физички знаци покрај патеката на патеката.
Управниот директор на LIQUI MOLY Гинтер Хиермаер го нагласува особено големиот опсег во сезоната 2023: „Формула 1 состави таков меѓународен и разновиден тркачки календар што филозофијата се совпаѓа со нашата повеќе од кога било: Глобален премиум бренд – статус кој не поврзува со Формула 1 и не прави да се издвојуваме од толпата во малопродажбата и кон крајните потрошувачи“.

„Врвот“ е сè освен непозната територија за производителот на масла и адитиви. Компанијата со долга традиција веќе се рекламираше на задното крило на автомобилите Мерцедес-Заубер пред околу триесет години. Во 2002 година, компанијата со седиште во Улм се приклучи на тимот на Џордан-Хонда како спонзор.

Питер Бауман, директор за маркетинг во LIQUI MOLY, коментираше на потпишувањето на договорот во Бахреин, велејќи: „Покрај соодветните филозофии на брендот, огромното медиумско ехо што го генерира Формула 1 е од клучно значење за оваа соработка. Милијарди впечатоци на социјалните мрежи, веб-страниците, во видео игрите и документарните филмови, како што е „Вози за да преживее“ на Netflix создаваат комбинација на автентично рекламно влијание и раскажување приказни за ентузијастите на мотоспортот низ целиот свет. Се подразбира дека ова е суштински дел од нашата севкупна стратегија. ”

„Како што ја започнуваме новата сезона, воодушевени сме што LIQUI MOLY ќе ја зајакне својата посветеност на Формула 1. Користењето можности за дигитално рекламирање ја покажува волјата на двете долгогодишни брендови да иновираат, бидејќи ги приближуваме фановите до најголемиот тркачки спектакл на планета на повеќе тркачки викенди од кога било досега“, коментира Брендон Сноу, управен директор за комерцијални работи во Формула 1, на потпишувањето на договорот во Бахреин.
Формула 1 е најголемото, но не и единственото глобално релевантно спонзорство на LIQUI MOLY, исто така се рекламира во MotoGP, работи како ексклузивен партнер за лубрикант на Светскиот шампионат во мотокрос и се рекламира на Светското првенство во ракомет во јануари и на многу зимски спортски настани.

„Привлечноста и возбудата околу Формула 1 остануваат непрекинати, особено на меѓународна сцена. Затоа сум уште позадоволен што можеме уште еднаш да им го покажеме ова спонзорство од апсолутна врвна класа на нашите клиенти и партнери. Ова е нешто посебно што го подига свесност за сите кои работат со LIQUI MOLY за да ги подобрат основите за добар бизнис. Ситуација со победа-победа за секого“, објаснува Управниот директор на LIQUI MOLY Гинтер Хиермаер.