LIQUI MOLY Husqvarna Intact GP-Team 2023

Германскиот тркачки тим е подготвен за новата сезона во Moto2 и Moto3

Десет години страст, посветеност, пот и напорна работа – тимот Intact GP не само што се осврна на своето минато во петокот, 25 ноември 2022 година, туку тркачкиот тим од Меминген ги претстави и своите нови бои како LIQUI MOLY Husqvarna Неоштетен тим на ГП за сезоната 2023 додека слави и се сеќава со многу пријатели.

За прв пат од 2019 година, тимот Intact GP покани гости во Меминген, малото, спокојно гратче во срцето на Баварија, не само за да ги прослави величествените успеси од 2022 година и последните десет години, туку и да ги претстави новите соѕвездија на моторциклисти. кои ќе се натпреваруваат на ниво на светски шампионат под новото име LIQUI MOLY Husqvarna Intact GP. За прв пат, настанот не се одржа во сопствените сали на Кекејзен, туку во Каминверк, концертна сала која понуди доволно простор за прославите на годишнината.

Ниту градоначалникот на градот Меминген, Манфред Шилдер, не ја пропушти можноста да им каже неколку поздравни зборови на гостите и тимот што го прави неговиот град познат во (тркачкиот) свет.

Повеќе од 500 присутни гости ги прославија неодамнешните успеси, како што е фантастичната победа на Доминик Аегертер на Светскиот куп во МотоЕ и титулата на Европското првенство во Мото2 на Лукас Туловиќ, а исто така беа запознаени со новите регрути на тимот што се проширува благодарение на презентерите на Сервус ТВ, Ев Шеер и Алекс Хофман. .

Но, пред тоа, тројцата основачки членови на тимот Интакт ГП, Јирген Линг, Стефан Кекејсен и Волфганг Кун, беа горди на нивниот тркачки проект, кој од 2013 година достигнува нови височини од година во година. Веќе една деценија, триото докажа дека нивната страст, непрекинат ентузијазам и голема посветеност ги остваруваат соништата. Во тој процес, тие поминаа низ многу подеми и падови, но се здобија со стручност која е многу почитувана на сцената и секогаш привлекува млади таленти. На нивниот пат тие беа поддржани од партнери кои се на одборот веќе десет години.

LIQUI MOLY одигра голема улога во ова, потврдува маркетинг директорот Питер Бауман: „Нешто посебно е кога брендовите работат заедно со тим толку долго. Секако, тоа не се случува толку често во оваа форма, но не е случајно. LIQUI MOLY е имењак на овој тим многу години, така што ние сме навистина длабоко вкоренети во него. Тоа е многу кохерентно за секого, дури и сега кога Husqvarna се приклучи како важен партнер. По десет години, новиот тим на Moto3 е уште еден дел од сложувалката која совршено се вклопува во структурата и го отвора патот за следната деценија. Исто така, спојува многу, бидејќи не е само работа на срцето. Тоа е одлична соработка, враќањето на инвестицијата на тимот за нас како спонзори секогаш е загарантирана на најдобар можен начин, а кога личниот однос е исто така правилен, а спортот го одзема здивот, тогаш тоа е идеална ситуација за сите вклучени. Уште повеќе сме задоволни што ние, како бренд LIQUI MOLY, можеме да продолжиме да бидете дел од овој тим барем до 2027 година“.

Нивната приказна започна во 2013 година со германско-италијанецот Сандро Кортезе, откако ја освои титулата на Светскиот шампионат во Moto3™ во 2012 година. Само три сезони подоцна, Интакт ГП стана тим од двајца луѓе, на кој му се придружи Баварецот Јонас Фолгер, кој веднаш ја освои првата победа за тркачкиот тим Moto2™ во истата година, во Брно во Чешка. Марсел Шретер подоцна беше потпишан како уште еден германски талент и Швајцарија, исто така, стана дел од семејството Интакт ГП благодарение на Том Лути, вице светски шампион во Moto2 во 2016 и 2017 година. Во 2019 година, заедно со Шретер, тој зазеде единаесет места на подиумот во најмногу од тркачкиот тим. успешна сезона до денес и со тоа второ место во екипниот поредок. Двојниот подиум во Катар и неверојатната двојна победа во Остин остануваат незаборавни, во кои сите можеа уште еднаш целосно да уживаат благодарение на флешбек видеата.