LIQUI MOLY Team Engstler Motorsport во DTM

Најава за составот на возачите: Лука Енгстлер, помладиот од успешниот тркачки тим, го презема воланот на Audi R8 LMS GT3 evo II во DTM

Engstler Motorsport со години предизвикува бура во германските трки. По бројните титули на Туринг сцената на автомобили,  во 2023 година следува чекор во GT3. Заедно со LIQUI MOLY, тимот од Вигенсбах ја објави својата посветеност на DTM.

Обврската во веројатно најтешкиот шампионат GT3 е да се учествува во Audi R8 LMS GT3 evo II со препознатливиот дизајн LIQUI MOLY. Лука Енгстлер, синот на сопственикот на тимот, со години е дел од успешната приказна на тимот. Тој сега е и среќниот возач кој ќе седне зад воланот на тркачката ракета во DTM. Од неговата промоција во возач на Audi Sport на почетокот на 2022 година, 23-годишникот беше вклучен во голем број официјални настани на производителот. Пред тоа, тој освои осум TCR титули на меѓународно тло, а белег во 2021 година беше титулата на Светскиот куп за јуниори во FIA WTCR.

LIQUI MOLY Team Engstler Motorsport со нетрпение го очекува новиот предизвик во областа на премиум класата на меѓународни врвни возачи. Сезоната започнува од 26 до 28 мај 2023 година во Ошерслебен.

Франц Енгстлер, сопственик на тимот: Исклучително сум горд што по 30 години името Енгстлер се враќа во ДТМ и како тим и како возач. За Лука, јас сум исклучително задоволен што со неговата напорна работа, дисциплина и амбиција се претвори во една од највисоките и најпребирливите тркачки серии во светот. Со LIQUI MOLY успеавме да ја прошириме нашата единствена соработка и да ја подигнеме на ново ниво. Такво долго и успешно партнерство е неспоредливо во мотоспортот. Исто така, убеден сум дека ќе лансираме многу искусен, сигурен и успешен производ со нашиот партнер Audi. Мануел Ројтер како проект менаџер е одлично дополнување на нашиот одличен основен тим, заедно со некои нови и искусни вработени во GT: Сега имаме многу силен екипаж на кој сум исклучително горд. На влезот на DTM гледам со голема доза на почит, но со нетрпение го очекувам новиот предизвик.

Лука Енгстлер, возач: Сè уште не можам да верувам дека ми беше дадена можност од Audi толку рано во кариерата да учествувам во најголемиот и најдобар GT шампионат во светот. За ова, би сакал да упатам посебна благодарност до мојот долгогодишен партнер LIQUI MOLY и сите оние кои ме поддржаа на тој пат. Ќе биде огромен предизвик да се натпреваруваш против најдобрите светски возачи и тимови на GT3. Сепак, верувам дека на среден рок ќе имаме пакет кој ветува успех.

Мануел Ројтер, проект менаџер на DTM: Со нетрпение ги очекувам предизвиците да се натпреварувам во DTM со нов проект како LIQUIMOLY Team Engstler Motorsport. Со потенцијалот што тимот на Франц Енгстлер го покажа во минатото, очекувам дека наскоро ќе се етаблираме меѓу најдобрите тимови на GT3. А со LIQUI MOLY имаме силен и посветен партнер на наша страна“, вели Ројтер.